górne tło

Turystyka: 70 bezpłatnych spacerów z krakowskimi przewodnikami

Krakowskie pomniki, kawiarnie, synagogi, wawelscy władcy, Nowa Huta, Młoda Polska czy żydowskie cmentarze – w sumie 70 spacerów tematycznych z profesjonalnymi przewodnikami przygotowało dla krakowian Miasto Kraków i KBF w ramach akcji „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” i „Kraków nieodkryty”.

Bezpłatne spacery będą organizowane w soboty i niedziele dwa razy dziennie aż do października. W najbliższy weekend skorzystamy z nich po raz pierwszy!

– Kraków można zwiedzać indywidualnie i szukać skarbów na własną rękę, można spacerować z przyjaciółmi i rodzinami, można także odkrywać tajemnice miasta spontanicznie lub skrupulatnie planować trasę, opierając się na drukowanych przewodnikach. Ale jeśli chcemy odkryć najgłębsze zakamarki, dowiedzieć się o nieznanych zakątkach, największych sekretach miasta i zaskakujących ciekawostkach – najlepszym pomysłem jest spacer z wykwalifikowanym przewodnikiem – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Pierwsze spacery odbędą się już w najbliższy weekend, 11 i 12 lipca.

Program spacerów:

sobota, 11 lipca:

W sobotę, 11 lipca rozpoczniemy przygodę ze zwiedzaniem od górującego nad miastem Wawelu. Podczas spaceru „Królewskie Wzgórze inaczej” poznamy dzieje wzgórza wawelskiego: jego urbanistykę i systemy obronne, a także uchylimy rąbka tajemnicy, co ciekawego znaleźli tu archeolodzy.

Początek spaceru o godz. 12.00. Spacer jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową (podejście na wzgórze ok. 200 m wysokości to jedyne utrudnienie dla seniorów czy osób z niepełnosprawnościami).

Również w sobotę zobaczymy „Romański Kraków”: zapoznamy się z wczesnośredniowieczną architekturą miasta, podziwiając budowle sakralne z XI i XII wieku ulokowane na Wawelu i wzdłuż Drogi Królewskiej.

Początek spaceru o godz. 14.00.

niedziela, 12 lipca:

W południe 12 lipca spotkamy się z najmłodszymi miłośnikami zwiedzania, by na własne oczy zobaczyć „Legendarny Kraków”. W czasie spaceru poznamy (prawie) wszystkie tajemnice miasta, jego smocze legendy i baśnie. Bo jak się okazuje, Kraków jest pełen magii, a jego sekrety tylko czekają, by je odkryć.

Początek spaceru o godz. 12.00. Spacer jest przeznaczony dla dzieci i jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Drugą trasą przygotowaną na niedzielę jest szlak „Tadeusz Kościuszko w Krakowie”. Podczas przechadzki dowiemy się, dlaczego Polacy usypali poświęcony mu kopiec i znajdziemy na planie miasta miejsca związane z tym bohaterem narodowym.

Początek spaceru o godz. 14.00. Spacer jest przeznaczony dla wszystkich i jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Więcej informacji