Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Prezentacje prelegentów

Pierwszy dzień konferencji poświęcony został trzem zagadnieniom:

  • tworzeniu planów przestrzennych Krakowa na bliższą i dalszą przyszłość
  • zrealizowanym i planowanym inwestycjom gminy Kraków – strategicznym, drogowym i zielonym, ich celom oraz problemom pojawiającym się na etapie projektowania i realizacji
  • oczyszczaniu przestrzeni publicznej z reklam nie spełniających wymagań uchwały krajobrazowej

Stanisław Prochwicz, główny projektant planu Nowego Miasta, przypomniał cztery strategiczne projekty (obszary rozwojowe) dla metropolii krakowskiej – Kraków Airport Balice, Park Rzeki Wisły, Kraków Nowa Huta Przyszłości oraz Nowe Miasto Płaszów-Rybitwy. Szczegółowo omówił projekt Nowe Miasto, „nowy ośrodek centrotwórczy o charakterze wielkomiejskim, czytelnej strukturze urbanistycznej”, z zabudowaniami (w tym wieżowcami do 150 metrów wysokości) akcentującymi nową tożsamość tej części Krakowa.

Nowe Miasto - Wydział Planowanie Przestrzennego UMK

Łukasz Szewczyk, Dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, na przykładach pokazał, jak strategiczne oraz te mniejsze inwestycje gminy poprawiają komfort życia mieszkańców i odpowiadają na rosnącą w mieście (a zarazem obiektywną) potrzebę zwiększania liczby rozwiązań zielonych, proekologicznych, oszczędzających energię, opartych na odnawialnych źródłach energii. Zwrócił uwagę, że również przy strategicznych inwestycjach infrastrukturalnych, wymagających wycinki dużej powierzchni drzew, zasadą stało się odbudowywanie stanu zieleni w sąsiedztwie tych inwestycji – by nowymi nasadzeniami zrównoważyć skutki owych wycinek. 

Inwestycje - proces i realizacja_Zarząd Inwestycji Miejskich

Janusz Zagórski, dyrektor ds. inwestycji Zarządu Dróg Miasta Krakowa, opisał zasady tworzenia, modernizacji i utrzymania komunikacji zbiorowej i indywidualnej na terenie miasta; zwrócił uwagę na działania zarządu służące przewidywaniu ewentualnych problemów (pracownicy bazują tu na wcześniejszych doświadczeniach), co bardzo pomaga ich uniknąć.

Komunikacja indywidualna i zbiorowa

Piotr Kempf, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, mówił o silnie rosnącym w ostatnich latach w Krakowie znaczeniu zieleni – jako sumie wielu odrębnych inwestycji, ale też integralnej części wszystkich pozostałych inwestycji realizowanych na terenie miasta przez podmioty publiczne, a coraz częściej także prywatne.

Zieleń - integralna część inwestycji_Zarząd Zieleni Miejskiej

Druga część pierwszego dnia konferencji poświęcona była problemowi chaosu, jaki powstał w przestrzeni publicznej w Krakowie z uwagi na nadmiar reklam. Założenia i pierwsze efekty działania uchwały krajobrazowej (na razie w okresie przejściowym, przed jej wejściem wżycie od 1 lipca 2022) przedstawili w odrębnych prezentacjach: Adam Bik-Multanowski, wicedyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki oraz Agnieszka Zadak, wicedyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Mniej reklam w mieście - Wydział Architektury i Urbanistyki UMK

Mniej reklam w mieście - ZDMK

Drugi dzień konferencji poświęcony został przedstawieniu roli oraz poglądów innych ważnych uczestników procesu inwestycyjnego: architektów, inżynierów budownictwa, deweloperów (inwestorów prywatnych), Wydziału Geodezji UMK, Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, dostawców mediów, Wód Polskich, PINB, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Adam Bik-Multanowski, Z-ca Dyrektora Wydział Architektury i Urbanistyki, omówił planowanie przestrzenne poprzez ustalanie WZ, ULICP, ULIM. Podkreślił, że decyzje tego typu wydawane są tylko na ok. 25 proc. powierzchni Krakowa, bowiem już na 72 proc. powierzchni obowiązują miejscowe plany zagospodarowania, a kilka procent to „tereny zamknięte”.

Zarządzanie przestrzenią miejską_UMK AU

Małgorzata Mrugała, Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, wymieniła liczne wyzwania związane ze zjawiskami następującymi w otoczeniu przyrodniczym i przypomniała podstawowe zasady obowiązujące inwestorów w całym procesie inwestycyjnym (prewencji, przezorności, zanieczyszczający płaci).

Planowanie przestrzenne_UMK WS

Maria Kolińska, Dyrektor Wydziału Geodezji, pokazała na licznych przykładach, jak zmiany trybu pracy wymuszone przez pandemię stały się motorem zmian poprawiających sprawność i jakość obsługi klienta – w drodze przede wszystkim cyfryzacji zasobów i dostępu do nich oraz komunikacji i korespondencji.

Informatyzacja zasobu geodezyjnego_UMK GD

Anna Kądziołka-Czupryńska, Z-ca Dyrektora Wydziału Architektury i Urbanistyki, opisała, jak wygląda postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę – w przypadku, kiedy złożony w urzędzie wniosek jest kompletny oraz w sytuacji, gdy wymaga on uzupełnienia w którejś z faz postępowania (braki formalne - w oparciu o wezwanie z art. 64 kpa; decyzja z art. 35 prawa budowlanego po zawiadomieniu o wszczęciu postępowania).

Proces budowlany_UMK AU

Dzień trzeci konferencji poświęcony był dwóm tematom: tworzeniu planów na przyszłość oraz orzekaniu organów drugiej instancji.

Rozważania na temat planów rozpoczął Jerzy Muzyk, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, omawiając najważniejsze inwestycje realizowane i planowane w Krakowie. Przypomniał, że Kraków ma jasny plan dalszego rozwoju, zdefiniowany w uchwale Rady miasta Krakowa z 2018 roku, w której przyjęto strategię rozwoju do 2030 (Kraków - tu chcę żyć). Cele strategiczne znalazły wyraz w celach operacyjnych - projektach inwestycyjnych przyjętych i planowanych do realizacji.

Kraków Przyszłości

Marceli Łasocha i Tomasz Antosiewicz z Wydziału Planowania Przestrzennego przedstawili argumenty, jakie legły u podstaw planowanej zmiany studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa, dotychczasowe działania, harmonogram prac oraz omówili wpływ nowego studium na plany miejscowe. Obaj akcentowali, jak ważny przy tworzeniu studium jest udział mieszkańców – konsultacji z nimi, spotkań, w trakcie których mogą oni przedstawić swoje wizje przyszłości, pomysły, postulaty.

Planowanie przestrzenne-sporządzanie nowego Studium dla Krakowa2_UMK BP

pokaż metkę
Osoba publikująca: Dagmara Bobrowska-Dziduszko
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Data publikacji: 2022-06-06
Data aktualizacji: 2022-06-14
Powrót