Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Konsultacje dla przedsiębiorców: Strefa Czystego Transportu w Krakowie

Strefa Czystego Transportu (SCT) to dobrze znane na świecie, ale nowe w Polsce, narzędzie wspomagające działania na rzecz poprawy jakości powietrza i życia. W związku z Wojewódzkim Programem Ochrony Powietrza dla Małopolski w przyszłości taka strefa zostanie wprowadzona również w Krakowie.

trefy Czystego Transportu nie wprowadzają zakazu wjazdu dla samochodów, tak jak Strefa Ograniczonego Ruchu, a jedynie określają jaką ilość zanieczyszczeń pojazdy mogą emitować. Oznacza to zazwyczaj, że do strefy nie można wjechać kilkunastoletnim samochodem z silnikiem Diesla. Program Ochrony Powietrza wskazuje minimalny obszar na jakim należy wprowadzić w Krakowie Strefę Czystego Transportu. Jest to obszar ograniczony tzw. drugą obwodnicą. Program sugeruje również jakie normy pojazdów powinny zostać przyjęte w zasadach obowiązywania SCT.

Więcej na temat STC w Krakowie na stronie Zarządu Transportu Publicznego.

Kraków został zobligowany do przyjęcia w 2022 r. uchwały o Strefie Czystego Transportu. Celem działań jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń powietrza pochodzących z transportu. Projekt SCT wymaga szerokich konsultacji społecznych – rozpoczęły się one 17 marca br. Konsultacje dla przedsiębiorców odbędą się w dniach:27-28 kwietnia, wedle następującego harmonogramu:

  • 26 kwietnia spotkanie z przedsiębiorcami, których działalność polega na przewozie towarów
  • 27 kwietnia spotkanie z przedsiębiorcami, których działalność polega na przewozie osób
  • 28 kwietnia spotkanie z przedsiębiorcami, których działalność gospodarcza jest zarejestrowana w obszarze wewnątrz II obwodnicy Krakowa.

Aby uczestniczyć w konsultacjach należy się zarejestrować do 21 kwietnia na stronie ZTP. Na stronie dostępne są też dodatkowe informacje na temat konsultacji i projektu uchwały.

pokaż metkę
Autor: CWP
Osoba publikująca: Paweł Majka
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Data publikacji: 2022-04-14
Data aktualizacji: 2022-04-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź