Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Uczeni z Krakowa i Wiednia opracują innowacyjny system robotyczny

Dr inż. Bipin Indurkhya, prof. UJ z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał grant w konkursie na wspólne projekty badawcze między Polską a Austrią. Celem nagrodzonego przedsięwzięcia jest stworzenie systemu robotycznego, który rozpozna zadanie na podstawie demonstracji i będzie w stanie wyjaśnić je werbalnie, za pomocą gestów oraz wizualizacji. Zadanie będzie realizowane we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Wiedniu.

Fot. Piotr Krochmal

Zgłoszony projekt jest odpowiedzią na potrzebę programowania robotów do wielu różnorodnych zadań w nieznanym i mogącym się zmieniać się otoczeniu. Roboty muszą być w stanie uczyć się nowych zadań w środowiskach, w których pojawiają się dotąd niewidziane przez nie obiekty. Przyjmując taki scenariusz, użytkownik staje się częścią procesu uczenia się robota.

W celu ewaluacji proponowanego systemu zostaną przeprowadzone badania użytkowników. Będzie to obejmować analizę porównawczą zrozumiałych dla człowieka wyjaśnień robota za pomocą mowy, gestów i spojrzenia z bardziej techniczną wizualizacją zadań. W przypadku niepowodzenia założonego scenariusza użytkownik może rozwiązać problem, zapewniając nową demonstrację dla urządzenia i tworzyć wzór zachowania, pozwalający na wypracowania nowego algorytmu dla robota.

Po więcej informacji zapraszamy TUTAJ.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Piechowicz
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Data publikacji: 2021-12-16
Data aktualizacji: 2021-12-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź