Nauka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zmiany klimatu w orbicie zainteresowań naukowców i urzędników z Krakowa

Prof. Jarosław Majka z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie znalazł się w międzynarodowym zespole badaczy, który zbadał koncentrację metanu atmosferycznego na Syberii po zeszłorocznej fali upałów.

Naukowcy porównali przestrzenny oraz czasowy rozkład koncentracji metanu z mapami geologicznymi i zauważyli znacznie podwyższone koncentracje w dwóch obszarach północnej Syberii – pasie fałdowym Tajmyr i na obrzeżu tarczy syberyjskiej. Podwyższone koncentracje pojawiły się podczas rekordowej fali upałów latem 2020 r. i utrzymywały się przez kolejne miesiące.

Szacuje się, że na obszarach północnej Syberii pod powierzchnią ziemi występują ogromne złoża gazu ziemnego. Pustki i szczeliny wapienia pokrywające powierzchnię ziemi, które wcześniej były zatkane mieszaniną lodu i hydratu gazu, w wyniku ogrzania stały się przepuszczalne. Topnienie wiecznej zmarzliny sprawia, że  gaz ziemny ulatnia się do atmosfery, a to powoduje powstawanie efektu cieplarnianego.

Upały, które dotknęły Syberię, mogą powtarzać się w innych rejonach polarnych, na których występują podobne skały wapienne, np. obszary północno-zachodniej Alaski, Wyspy Baffina, Spitsbergen.

AGH jest uczelnią bardzo zaangażowaną w tematykę ochrony środowiska i walki ze skutkami zmian klimatycznych. Zmiany klimatu oraz towarzyszące im konsekwencje są obecnie jednym z głównych wyzwań nauki. Wychodząc naprzeciw temu zagadnieniu w Akademii Górniczo-Hutniczej powstał interdyscyplinarny zespół, którego rolą jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom globalnego ocieplenia. „AGH dla Klimatu” jest pierwszym międzywydziałowym zespołem, który koordynuje prowadzone w uczelni badania z dziedziny ochrony środowiska. Naukowcy z AGH wypracowują także  najlepsze sposoby poprawy naszego powietrza w ramach Krakowskiego Panelu Klimatycznego.

Krakowski Panel Klimatyczny to panel obywatelski, którego struktura pozwala na wypracowanie rekomendacji dla administracji publicznej w istotnych społecznie obszarach przez losowo wyłonioną, reprezentatywną grupę obywateli. Poświęcony jest zmianom klimatu i neutralności i klimatycznej miasta. Ma dać odpowiedź na pytanie: jak władze i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej.

Uczestnicy panelu wypracowują konkretne rekomendacje w oparciu o jak najpełniejszą wiedzę, biorąc udział w spotkaniach z ekspertami i stronami i zapoznając się z ich stanowiskiem.  Wypracowane rekomendacje zostaną poddane głosowaniu. Te, które uzyskają min. 80% poparcie i leżą w kompetencjach samorządu Prezydent Miasta uznaje za wiążące. 

---

Więcej na temat badań prof. Jarosława Majki w artykule Gazety Wyborczej. Pełna treść dostępna poniżej.

https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,27414298,krakowski-naukowiec-z-agh-zbadal-emisje-gazow-po-zeszlorocznych.html#s=BoxLoKrLink 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Piechowicz
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Data publikacji: 2021-09-10
Data aktualizacji: 2021-09-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź