Dzień Nauki Polskiej w Krakowie

19 lutego w całym kraju obchodzony jest Dzień Nauki Polskiej. Dla Krakowa to szczególne wydarzenie, gdyż stolica Małopolski chlubi się najstarszym w Polsce uniwersytetem, wieloma innymi uczelniami oraz aktywnym środowiskiem akademickim. Z okazji święta, na budynkach magistratu i masztach na placu Wszystkich Świętych pojawiły się flagi państwowe.

Dzień Nauki Polskiej w Krakowie
Fot. Piotr Krochmal

Dzień Nauki Polskiej został ustanowiony dla upamiętnienia dokonań polskich naukowców i podkreślenia fundamentalnej roli nauki w tworzeniu cywilizacji. Data 19 lutego została wybrana również symbolicznie, ze względu na przypadające tego dnia urodziny Mikołaja Kopernika (1473-1543) - wybitnego astronoma, matematyka, ekonomisty, prawnika, stratega wojskowego, lekarza, astrologa i tłumacza. To w Krakowie zaczęła się naukowa droga tego uczonego: tu poznawał poglądy starożytnych badaczy, co - jak później pisał w swoim dziele - natchnęło go do rozważań nad zagadnieniem ruchu Ziemi.

Doceniajmy znaczenie nauki w naszym życiu, również tym codziennym. Inspirujmy się i szanujmy odkrycia oraz pracę naukowców, bo wiedza jest fundamentem rozwoju naszej cywilizacji, kraju i Krakowa – będącego już od ponad 650 lat jednym z najważniejszych ośrodków akademickich.

Tagi: pamięć, nauka

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Piechowicz
Podmiot publikujący: Biznes w Krakowie
Zobacz także