Nauka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

Na tropie krakowskiego mikrobiomu - wywiad z dr. hab. inż Pawłem Łabajem

2023-06-29

Zapraszamy na kolejną rozmowę w ramach cyklu „Dlaczego Kraków? Rozmowy z przedstawicielami biznesu i nauki”, podczas których mamy szansę lepiej poznać ludzi, dzięki którym Kraków staje się konkurencyjnym miejscem do rozwoju biznesu i rozpoznawalnym na świecie centrum akademickim. Dziś przede wszystkim o mikroorganizmach czyli tym, co niewidoczne dla oka, ale mające niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i życie.  Z naszym gościem dr. hab. inż. Pawłem Łabajem, liderem grupy badawczej Bioinformatyka w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, porozmawiamy o badaniach prowadzonych w MCB UJ, planach i wyzwaniach związanych z rozwojem biotechnologii i bioinformatyki. Zachęcamy do lektury!

Krakowskie szkoły wyższe wśród najlepszych – ranking CWUR 2023

2023-05-18

Opublikowano wyniki 12. edycji The Center for World University Rankings (CWUR). Uniwersytet Jagielloński jest najwyżej notowaną uczelnią z Polski. Na krajowym podium znalazły się jeszcze Uniwersytet Warszawski oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Zapraszamy na spacer po Obserwatorium Astronomicznym UJ

2023-05-17

Kopernik miał rację – nic piękniejszego nad niebo! Szczególnie to, które rozpościera się nad Krakowem. Abyście mogli w pełni się o tym przekonać zapraszamy Was na wieczorno-nocne obserwacje nieba do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Andrzej Szarata nowym rektorem Politechniki Krakowskiej

2023-05-16

Prof. dr hab. inż.  Andrzej Szarata został wybrany nowym rektorem Politechniki Krakowskiej. W wyborach uzupełniających, które odbyły się 12 maja, dotychczasowy dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, pokonał jedynego kontrkandydata – prof. Dariusza Bogdała. Nowy rektor obejmuje funkcję z dniem wyboru i będzie ją sprawował do końca trwającej obecnie kadencji 2020–2024 tj. do 31 sierpnia 2024 r.

W Krakowie powstaną trzy Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri

2023-04-03

28 marca otwarto trzy nowe Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri, które działać będą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na czele centrów stanie trzech naukowców polskiego pochodzenia, którzy wcześniej pracowali w Niemczech, Szwajcarii oraz USA. Do Polski powrócą dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu w ramach programu Dioscuri. Program powstał z inicjatywy Towarzystwa Maxa Plancka, a jego celem jest utworzenie Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri w Europie Środkowej i Wschodniej.

Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza polskimi liderami w liczbie zgłaszanych patentów europejskich EPO

2023-03-31

Uniwersytet Jagielloński w podsumowaniu roku 2022 ponownie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu polskich instytucji zgłaszających patenty europejskie (European Patent Office, EPO). Wśród liderów rankingu znalazła się również Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (2 miejsce ex aequo z Politechniką Śląską). W 2022 roku liczba wniosków z Polski wzrosła o 17,8%, przy czym wśród 10 najaktywniejszych polskich podmiotów zgłaszających patenty aż 9 to uczelnie lub instytuty badawcze.

Zmarł prof. Andrzej Białkiewicz

2023-03-23

W środę, 22 marca zmarł prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz, Rektor Politechniki Krakowskiej, z którą związany był przez blisko 50 lat.

VI Dyktando Krakowskie z motywami kopernikańskimi

2023-03-14

W sobotę 18 marca w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się VI Dyktando Krakowskie, które organizowane jest w ramach obchodów Miesiąca Języka Ojczystego. Podczas największego w Polsce konkursu ortograficznego, swoje umiejętności ortograficzne będą mogli sprawdzić zarówno dorośli, jak i dzieci.  

Przypominamy: fundusze unijne, pieniądze na badania i rozwój

2023-03-13

Do 12.04.2023 można składać wnioski w ramach działania „Ścieżka SMART”, Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.

Odkrywanie nieznanej historii Krakowa – wywiad z dr. Marcinem Gadochą

2023-03-10

Zapraszamy na kolejną rozmowę w ramach cyklu „Dlaczego Kraków? Rozmowy z przedstawicielami biznesu i nauki”, podczas których poznajemy osobowości, dzięki którym Miasto rozwija się i promuje na skalę regionalną, krajową czy wręcz globalną. Goście odpowiadają na pytania związane z własną działalnością i zdradzą czytelnikom, dlaczego właśnie Kraków stał się miejscem rozpoczęcia ich drogi naukowej. Nasz dzisiejszy rozmówca to dr Marcin Gadocha z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Zapraszamy do lektury o dawnym Krakowie, szansach, jakie Miastu może dać przywracanie tradycji i o możliwościach jakie Kraków daje naukowcom.

Znajdź