Aktualności

Narodowe Centrum Nauki świętowało 10-lecie swojej działalności

W dniach 9-10 września 2021 r. Narodowe Centrum Nauki (NCN) obchodziło 10-lecie swojej działalności.

Zmiany klimatu w orbicie zainteresowań naukowców i urzędników z Krakowa

Prof. Jarosław Majka z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie znalazł się w międzynarodowym zespole badaczy, który zbadał koncentrację metanu atmosferycznego na Syberii po zeszłorocznej fali upałów.

AGH pracuje nad innowacyjną technologią recyklingu paneli fotowoltaicznych

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wraz z firmą technologiczno-badawczą 2loopTech prowadzi badania nad innowacyjną metodą recyklingu paneli fotowoltaicznych. W skład zespołu badawczego wchodzą naukowcy z Polski, Czech i Słowacji. Zespół pracuje nad technologią, która pozwoli na odzyskanie prawie 99 procent surowców ze zużytych paneli PV. Przy odpowiednim zastosowaniu metoda jest neutralna dla środowiska. Firma 2loopTech złożyła wniosek do Urzędu Patentowego RP dotyczący wylezienia bezodpadowego przetwarzania paneli PV.

Lista Szanghajska: 10 polskich uczelni wśród 1000 najlepszych

Najstarsza uczelnia w Polsce – Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski to szkoły wyższe, które po raz kolejny znalazły się najwyżej, w rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie, zajmując miejsca w piątej setce Listy Szanghajskiej. Z kolei Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie znalazła się ponownie w ósmej setce rankingu.

Sukces międzynarodowej inicjatywy Una.Futura

9 lipca zakończył się koordynowany przez Uniwersytet Jagielloński międzynarodowy projekt Una.Futura zorganizowany we współpracy z partnerami Una Europa. W projekcie wzięło udział ponad 100 studentów, doktorantów, facylitatorów i ekspertów z partnerskich uniwersytetów Una Europa.

Studiuj przedsiębiorczość i innowacje w Krakowie

W związku z nadchodzącym nowym rokiem akademickim, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie utworzył nowy kierunek studiów wychodzący naprzeciw potrzebom dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. „Przedsiębiorczość i Innowacje w Gospodarce” to studia umożliwiające rozwój uniwersalnych kompetencji przedsiębiorczych i cyfrowych potrzebnych w każdej organizacji.

AGH znowu triumfuje w ogólnopolskim rankingu multimilionerów

Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie po raz piąty została zwycięzcą rankingu mierzonego liczbą absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro. Tym samym uczelnia utrzymała wynik z zeszłego roku – 11 absolwentów. Warto podkreślić, że od pierwszej edycji rankingu, obecnie mamy już piątą, liderem w tej kategorii pozostaje AGH.

Uniwersytet Jagielloński ponownie najlepszy  według rankingu Perspektywy 2021

Drugi rok pod rząd Uniwersytet Jagielloński okazał się najlepsza polską uczelnią w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021.  Najstarsza uczelnia w Polsce uzyskała stuprocentowy wskaźnik rankingowy wyprzedzając na podium Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Warszawską. We wtorek 22 czerwca w Centrum Olimpijskim PKOl nastąpiło oficjalne wręczenie dyplomów dla najlepszych polskich uczelni akademickich, niepublicznych i zawodowych.

Global City Sampling Day 2021, czyli mikrobiologiczny „odcisk palca” Krakowa

W najbliższy poniedziałek już po raz drugi Kraków, jako jedyne polskie miasto, weźmie udział w global City Sampling Day (gCSD). Co roku 21 czerwca w ponad 60 miastach na sześciu kontynentach, od Sztokholmu po Szanghaj, od Sacramento po Sydney, naukowcy i wolontariusze zbierają wymazy, które pozwolą na odkrycie bogactwa nowych form życia występujących na powierzchniach użytkowych transportu publicznego.